Synkronisera

Modulen WebbKomm består i stor del av en extern del som på din STR-hemsida utanför sjävla aSTRa. För att t.ex. bokning på Internet och bokning i ditt aSTRa skall stämma överens behöver du genomföra något som kallas Synkronisering. Detta gör att informationen på hemsidan och aSTRa stämmer överens. Om du genomför en ändring på ett ställe och vill få effekt även på andra delen måste du alltid göra en synkronisering (aSTRa kopplar då upp mot din WebbKomm hemsida och tankar ner/skickar upp nödvändig information)

Du befinner dig i Modulen WebbKomm 

  • I rutan Dataurval vid packning inför synkronisering väljer du Packa ändrade lokala data. (angivet som standard)

    Mer information om Dataurval
    I regel skickas endast ändringar fram och tillbaka vid en synkronisering, alternativet Packa alla lokala data finns då det uppstått något fel och du behöver synkronisera hela Internet-delen av WebbKomm med dina lokala inställningar i aSTRa. Här krävs kontakt med Helpdesk.

  • I rutan Bokningsläge efter synkronisering väljer du antingen Det går att boka på Internet eller Det går endast att boka på trafikskolan. Detta val beror på om du vill att det skall gå att boka på Internet eller ej. Det går inte att boka lokalt i aSTRa och på Internet samtidigt.

  • Klicka på knappen Starta synkronisering

    Obs!
    Om du har en brandvägg kan den varna för att du vill gå ut på Internet med hjälp av aSTRa. Om du har en Windows-brandvägg klickar du på Häv blockering (Det bör finnas motsvarande kommando i andra typer av brandväggar).

  • Information skickas nu via STRs server i Landskrona (från och till din STR-hemsida och du kan i fönstet som öppnats se hur lång tid som passerat. Uppdateringen tar normalt under 1 minut, dock kan det ta längre tid vid hög belastning. När det står "Servern i Landskrona är uppdaterad!" klickar du på knappen Stäng och därefter på Starta om.

    I rutan Status kan du se att de olika momenten Register, Poster och Filöverföring har skett till 100% (om de mot förmodan ej är 100%, gör om synkroniseringen). I Fältet Kommunikationsstatus kan du även se tekniska informationen om vad som skett vid filöverföring, detta är mest till för om det uppstår problem och du behöver prata med tekniker.