2021-12-07 Coronavirus

Angående nya pandemiåtgärder från 8/12

Från och med den 8 december kompletterar Folkhälsomyndigheten tidigare åtgärder med rekommendationer till allmänheten, till arbetsgivare, till kollektivtrafik och med allmänna råd till serveringsställen i syfte att minska smittspridningen. Hur berör det dig som medlem?

De nya rekommendationerna från den 8 december berör inte handelsplatser (trafikskolor) specifikt i det här läget, däremot kommer medlemmars verksamheter kunna påverkas i nästa steg om smittan fortsätter öka. Vi återkommer med information om/när detta blir aktuellt. Men oavsett är det viktigt att vi alla fortsätter ta ansvar för att begränsa smittan på alla sätt vi kan!

Extra stöd för dig som medlem

Vi fortsätter att hålla samlingssidan (inlogg krävs) med pandemiinfo på str.se uppdaterad. Där ligger bland annat alla infoblad och mallar som vi tagit fram samlade. Till sidan >>

Senaste nytt från Förarprov

På tisdagen den 7/12 kom nya besked på försiktighetsåtgärder från Förarprov. Till informationen >>

Senaste nytt från FHM kring åtgärder från 8/12

Här kan du läsa om de senaste åtgärderna som gäller från den 8 december. Till sidan >>