Webbläsaren Internet Explorer som du använder stöds inte av denna webbplatsen. Vänligen använd Google Chrome för bästa användarupplevelse.
Use Google to translate the web site. We take no responsibility for the accuracy of the translation.
I ett pressmeddelande meddelades att torsdag den 17 februari 2022 beslutade regeringen att utse Roberto Maiorana till generaldirektör och chef för Trafikverket.
Roberto Maiorana är i dag chef för ett av Trafikverkets verksamhetsområden. Han tillträder den 1 mars 2022.
– Jag är mycket glad över att Roberto Maiorana har tackat ja till uppdraget. Han har erfarenhet av att leda stora, komplexa och geografiskt spridda organisationer med gott resultat. Han har också under sin tid på myndigheten utvecklat goda relationer och samarbetsformer både internt och externt, säger infrastrukturminister Tomas Eneroth.
Roberto Maiorana har varit chef för verksamhetsområde Trafik vid Trafikverket sedan 2016. Han tillträder som generaldirektör den 1 mars 2022.
Läs pressmeddelandet på regeringens webbsida >>
STR SERVICE AB
Järvgatan 4, 261 44 LANDSKRONA
0418-40 10 00
0418-40 10 50 (Helpdesk)
info@str.se
Kontakta oss
Presskontakter