Use Google to translate the web site. We take no responsibility for the accuracy of the translation.
Beslutet om att förändra affärs- och försäljningsmodellen för STR:s digitala material har väckt starka reaktioner bland en hel del medlemmar. Nu görs vissa justeringar och förtydligande, bland annat höjs provisionen ytterligare för medlemsföretag.
– Vi har verkligen lyssnat och tagit till oss av den konstruktiva kritik som har kommit in och försöker möta upp det vi kan på det här sättet, säger Håkan Björklund, vd för STR Servicekoncernen.
I slutet av denna artikel hittar du en sammanställning med förändringarna/förtydlingarna.
I början av november kom beskedet att STR Service bolagsstyrelse fattat beslutet att STR Service AB ska ändra sin affärs- och försäljningsmodell och börja sälja det nya digitala utbildningsmaterialet i abonnemangsform. Förändringen sker i samband med att Optima lanseras i mars-april 2023. Informationen väckte starka reaktioner bland en hel del medlemmar, inte minst på sociala medier och forum.
– Jag förstår att det väcker reaktioner, det är en stor förändring och vi beklagar verkligen om det har blivit otydligt från vår sida i vissa frågor. Vi gör inte detta för att vi vill dra undan mattan för trafikskolor, det handlar om att bolagsstyrelsen verkligen tror att vi måste förändra i den här riktningen för att möta marknaden. Det gäller både för oss som servicebolag, för förbundet och för medlemsföretagen, säger Håkan Björklund.
Det har också riktats kritik för att man upplever att man sett för lite av Optima och Körkortsboken längs vägen och att det skapat en osäkerhet kring vad det är man får.
– Detta har vi tagit till oss och vi kunde varit bättre på att kommunicera varför processen ser ut som den gör och varför det först nu framöver blir mer konkret. Våra många webbinarier kring både Optima och affärsmodellen blir mer konkreta för varje gång och vi vill verkligen uppmana att delta mer än en gång. Vårt utvecklingsteam har tagit med sig mycket tankar och synpunkter från er utbildare in i arbetet med grunden och vi jobbar nu även med pilotskolor för att försäkra oss om att Optima verkligen fungerar och underlättar i verksamheterna.
En av förändringarna som nu görs i nya affärs- och försäljningsmodellen är att man skapar en provisionstrappa och höjer provisionen för de medlemmar som har en hög andel B-elever som använder STR:s digitala material. Storleken på skolan har ingen betydelse utan det är procentuellt i förhållande till antalet registrerade B-behörigheter som provisionstrappan beräknas på. Man kommer som medlem kunna få upp till runt 60 procent i provision, oavsett om körkortstagaren köpt materialet innan eller efter den kommer till trafikskolan. Som lägst får man som medlem alltid 40 procent.
– Vi hoppas man som utbildare ger det en chans. Vi vet att det finns de som börjat landa och ser fördelar med upplägget, men givetvis vill vi att de som är missnöjda ska känna att vi hör dem och gör vad vi kan för att möta upp. Det vi också jobbar fram nu är någon form av teorigaranti. Dessutom kommer vi att se till att själva kopplingen med eleven för att få provision och själva förmedlingen av abonnemanget kommer att gå så smidigt för utbildaren och körkortstagaren som det bara kan, säger Håkan Björklund.
Ibland cirkulerar det felaktig info och missförstånd, ibland handlar det om att vi varit otydliga. Nedan har vi sammanställt några av förändringarna och förtydliganden kopplat till affärsmodellen och Optima.
• Provisionen höjs om du säljer mer
Vi inför en provisionstrappa. Ju fler av dina registrerade B-elever som använder STR:s digitala material – desto högre provision. Storleken på skolan har ingen betydelse utan det är procentuellt i förhållande till antalet registrerade B-behörigheter som provisionstrappan beräknas på. Som högst kan du som medlem få runt 60 procent. Lägstanivån för medlemmar är 40 procent. Vi återkommer med detaljer kring provisionstrappan.
• Tiden för lansering/migrering
Första kvartalet migreras enbart pilotskolor. Övriga migreras med början mars-april 2023 och fram tills vi stänger aSTRa WEB någon gång under oktober-november 2023.
• Automatisk koppling till elev
Vi kommer att automatisera kopplingen mellan trafikskola och elev när ni skriver in/registrerar eleven i Optima och behörigheterna matchar. Du som utbildare får per automatik din provision i samband med avläsning. Du kommer därmed inte behöva övertyga eleven om att koppla ihop sig med din trafikskola utan det sker per automatik.
• Lätt att förmedla abonnemang
Som utbildare kan du fortfarande ge kunden en känsla av en helhet framöver, det som skiljer sig åt är betalningsmodellen på materialet vilket du enkelt kommer kunna se till att körkortstagaren tecknar sig för via en länk eller QR-kod. Stöd kring detta kommer.
• Förtydligad prislista för Optima
För dig som aSTRa WEB-kund blir det samma pris för Optima. Inte dyrare! Behörighetskostnaden för risk- och introduktionsutbildning gäller inte dig som har trafikskoletillstånd. Optimas licenspris är per skola/filial. Det handlar inte om enheter som t ex läsplatta, dator etc.
• Elevens progression
I Körkortsboken får man tillgång till detta via elevkortet i Optima.
• Lärares tillgång till material
Lärare kommer via en symbolisk registreringsavgift per år få tillgång till utbildningsmaterialet.
• Löpande stöd och utbildning
Vi fyller hela tiden på med kostnadsfria webbinarier för både Optima och affärs- och försäljningsmodellen. Dessa utvecklas, fördjupas och blir mer konkreta efterhand – så delta gärna på mer än ett. I början av 2023 erbjuds dessutom återigen fysiska möten runt om i landet. Du kommer också erbjudas kostnadsfri utbildning när du ska in i Optima.
• Perioden för köp av Körkortsboken vid introduktionsutbildning
Den kommer alltid att gälla minst en månad över 18-årsdagen.
• Teorigaranti
Någon form av teorigaranti kommer att införas, vi får återkomma med exakt hur det kommer att se ut.
• Momsen
Momsen på material och provision är 25%.
• Böcker
De kommer att fortsätta säljas.
• Fortsätt som vanligt tills migrering
Du som trafikskola fortsätter precis som idag i aSTRa WEB tills du är migrerad till Optima. Eleven kan välja att vara kvar i ”gamla” Elevcentralen eller flytta över utan extra kostnad.
• Tilläggstjänster
Dessa tjänster som trafikskolan tillhandahåller säljer du via Nya Elevcentralen i Optima.
• Smidig övergång - inget knappande
När du går över från aSTRa WEB till Optima kommer du att få stöttning hela vägen i processen att byta system. Vi kommer även att ha möjlighet att flytta över stora delar av er data så att ni inte behöver registrera om allt i det nya systemet. Som exempel kan nämnas aktiva elever, elevsaldon, resurser, lärare, utbildningar, artiklar, bokningar etcetera. En del data som inte går att migrera kommer att föras över i dokumentform och kopplas till elev.
• Eget material
Att lägga in och sälja eget kompletterande material kommer fortfarande vara möjligt via Nya Elevcentralen i Optima.