Use Google to translate the web site. We take no responsibility for the accuracy of the translation.
År 2011 infördes nationell upphandling för Arbetsförmedlingens utbildningar till lastbils- och bussförare. För att göra en lång historia kort har det inneburit att stora utbildningsföretag med verksamhet på många orter i landet, har gynnats på bekostnad av mindre företag med mer lokal förankring. Två stora företag har också vunnit så gott som samtliga kontrakt i de upphandlingar som gjorts sedan 2011. Det innebär att marknaden för buss- och lastbilsförarutbildning har minskat kraftigt. Många utbildare har helt enkelt försvunnit.
Enligt Karin Joelsson, som är verksamhetsansvarig för tunga fordon på STR, har de mindre utbildarna försökt att anpassa sin verksamhet efter de nya upphandlingsreglerna. Det har bland annat skett genom att sälja av fordon och skala bort kostnader i största allmänhet.
– Men för många har det inte fungerat och de har fått lägga ner, säger Karin Joelsson. Förutom ekonomin så är det svårt att hålla kvalité om man har, säg två-tre elever per år. Det går heller inte att leva på att hålla YKB-utbildningar för en eller ett par elever åt gången.
Systemet har inte bara bidragit till att slå ut utbildare. Upphandlingarna till buss- och lastbilsförare har sedan 2011 överklagats i samtliga fall, vilket inneburit uppskjutna utbildningar. I ett fall tog det 14 månader innan verksamheten kunde komma igång. Den senaste upphandlingen, där utbildningen skulle ha startat hösten 2021, överklagades också i flera instanser. Utbildningen har därför i skrivande stund (januari 2022) inte kommit igång. Det innebär fortsatta problem med personalförsörjningen i transportbranschen, vars förare i stor utsträckning kommer ifrån Arbetsförmedlingens utbildningar. Transportbranschen har sedan tidigare stora rekryteringsbehov.
Upphandlingssystemet bidrar dessutom till lärarbrist på både buss- och lastbilsförarutbildningarna, enligt Karin Joelsson.
– De stora utbildningsaktörerna säger upp all personal om de förlorar en upphandling. Det innebär att lärare söker sig till andra arbetsgivare inom samma område, eller helt byter bransch.
Ett annat problem är att många av dem som tas in på utbildningarna står långt ifrån arbetsmarknaden. Enligt uppgifter från både STR och Transportföretagen har många svårt att få arbete efter examen. Detta trots stor brist på chaufförer.
– Ungefär hälften saknar arbete tre månader efter examen. Det tyder på att systemet inte fungerar, säger Karin Joelsson.
Inom STR finns en frustration över upphandlingssystemets konsekvenser.
– Vi skulle vilja ha ett system där Arbetsförmedlingen utser ett antal utbildare som uppfyller en viss kravnivå. Bland dem kan den arbetslöse, som har en utbildningspeng med sig från Arbetsförmedlingen, sedan välja. Jag tror att ett sådant system skulle fungera inom gränserna för lagen om offentlig upphandling, LOU.
För att utvidga möjligheterna till att ta lastbils- eller bussförarkort har STR lagt ett förslag om att även de tunga utbildningarna ska kunna berättiga till CSN-lån. Förbundet har dessutom föreslagit åtgärder för att använda lärarnas kompetens bättre.
– Till exempel skulle det vara bra om lärare på gymnasiernas transportutbildningar enkelt kunde kliva över och jobba på trafikskola. Det kan de inte i dag, vilket beror på helt olika regelverk och krav som bidrar till dålig rörlighet i branschen. Men Transportstyrelsen tittar på detta, så där hoppas vi på förbättringar.
Text: Johan Granath Foto: Staffan Gustavsson