Länkar till våra övriga sidor:

Förtjänsttecken i guld

Reglemente för tilldelning av STR:s förtjänsttecken i guld.   

 

Medlem av STR kan – oavsett formen av medlemskap – tilldelas förbundets förtjänsttecken i guld om han/hon uppfyller ett eller flera av följande krav.

 

  1. Varit ledamot eller suppleant av förbundsstyrelsen i minst 5 år och därvid aktivt och förtjänstfullt deltagit i styrelsearbetet.  
  2. Varit ledamot av lokalförenings styrelse i minst 10 år och därvid aktivt och förtjänstfullt deltagit i styrelsearbetet.  
  3. På ett förtjänstfullt sätt utfört något som gagnar förbundet eller branschen.  
  4. Förtjänsttecken kan dessutom tilldelas varje annan person, vilken gjort synnerligen förtjänstfulla insatser för förbundets utveckling. 
  5. Hedersdiplom kan tilldelas den som varit medlem av STR i minst 25 år och under denna tid alltid lojalt efterkommit av förbundet och/eller lokalföreningen fattade beslut och/eller rekommendationer.  

Ansökningsblankett, kriterier och reglemente finns att läsa i pdf-filen här: Förtjänsttecken/hedersdiplom  

 

STR:s förtjänsttecken i guld har tilldelats följande personer:

 

Adolfsson, Lennart, Huskvarna 1991
Adolfsson, Lennart, Stockholm 1986
Ageman, Hans-Christian, STR 1988
Ahlberg, Stig, Oskarshamn 1994
Ahlin, Malte, Osby 1979
Albertsson, Hans, Nyköping 1969
Alexanderson, Jan, Karlskrona 2001
Andersson, Ann-Margreth, Nybro 2003
Andersson, Albin, Helsingborg 1959
Andersson, Alf, Falkenberg 1968
Andersson, Arthur, Malmö 1968
Andersson, Bert, Linköping 1992
Andersson, Börje, Västerås 1968
Andersson, Erik, Göteborg 1959
Andersson, Erik, Lund 1982
Andersson, Erling, Dingle 2009
Andersson, E O H, Laholm 1959
Andersson, Gunnar, Vara 2001
Andersson, Gustav, Västerås 1988
Andersson, Hans, Trollhättan 2006
Andersson, Hugo, Ängelholm 1951
Andersson, Håkan, Björklinge 2012
Andersson, K F, Göteborg 1960
Andersson, Lars, Eskilstuna 2011

Andersson, Lars, Karlskrona 2017
Andersson, Lars-Ove, Kristianstad 1998
Andersson, Lennart, Sundsvall 1968
Andersson, Nils, Skillingaryd 1977
Andersson, Per-Gösta, Nyköping 1999
Andersson, Roger, Landskrona 2010
Andersson, Rune, Halmstad 1985
Andersson, Stig, Frövi 1995
Andersson, Sven, Malmö 2002
Andersson, Sven-Olof, Skövde 1979

Andersson, Tommy, Karlskoga 2017
Andersson, Tore, Linköping 1992
Andersson, Torsten, Mariestad 1971
Andersson, Werner, Svanesund 2005
Andersson, Åke, Avesta 1972
Anderzon, Ingvar, Östersund 1989
Anderzon, Lars, Östersund 2009
Arenhage, David, Nässjö 1971
Asplund, Kent, Svenljunga 1993
Augustsson, Harry, Örebro 1969
Augustsson, Lars-Göran, Karlstad 2006
Axelsson, Arne, Fröslöv 1997
Axelsson, Göran, Kinna 1989
Axelsson, Michael, Köping 2014
Axelsson, Urban, Köping 2001

 
Backman, Gösta, Stockholm 1983
Barle, Jan-Olof, Bjuv 1992
Bauer, Fredrik, Stockholm 1997
Bengtsson, Alf, Ängelholm 1968
Bengtsson, Bengt-Åke, Höganäs 1997
Bengtsson, Bertil, Kungsbacka 1968
Bengtsson, Erik, Älmhult 1993
Bengtsson, Gert, Älmhult 1993
Bengtsson, Karl-Erik, Viken 2000
Berg, Gunnar, Stockholm 1959
Berg, Nils, Växjö 1973
Berglund, Arne, Östersund 1989
Berglund, John, Kalmar 1969
Berglund, Leif, Kalmar 1999
Berglund, Pelle, Kalmar 1993
Bergman, Jan, Herrljunga 1988
Bergman, Ronny, Varberg 1989
Bergmark, Gösta, Stockholm 1962
Bergström, Christer, Piteå 2005
Bergström, Jan, Umeå 1992
Bergström, Valdemar, Storuman  1968
Berndtsson, Harley, Tingsryd 1978
Berntsson, John, 1959
Birknäs, Per, Göteborg 1984
Bjelk, Sven, Hässleholm 1987
Björkman, Arne, Visby 1997
Björkman, Heike, Karlskoga 2011
Blomqvist, Lars, Strängnäs 1982
Borg, Harry, Umeå 1971
Bo Nordström, Härnösand 1991
Borg, Sören, Borlänge  2003
Borgh, Yngve, Sollefteå 1959
Braathen, Asbjörn, Norge 1959
Brant, Johan, Svalöv 2010
Bruhn, Joakim, Göteborg 2013
Bruhn, Leif-Arne, Göteborg 1984
Brännström, Kurt, Skellefteå 1968
Bärgman, David, Nordmaling 1971
Börjesson, Osvald, Stenungsund 1988
Börjesson, Ulf, Varberg 2009
 
Carlson, Tage, Nybro 1968
Carlsson, Allan, Alingsås 1985
Carlsson, Allan, Malmö 1997
Carlsson, Anders, Virserum 1997
Carlsson, Hans, Gamleby 1994
Carlsson, Roland, Umeå 1994
Carlsson, Torbjörn, Filipstad 1989
Carlsson, Åke, Göteborg 1960
Carsten, Willy, STR 2000
Cederback, Carl-Åke, Örebro 1984
Cederback, Per-Åke, Örebro 1998
 
Dahl, Lisa, Växjö 1975
Dahl, Verner, Växjö 1975
Dahlberg, Hugo, Stockholm 1959
Dahlén, Lilian, Uddevalla 1989
Dahlsten, John, Fränsta 1974
Dalesten, Rolf, Östersund 2004
Danielsson, Birger, Svärdsjö 1970
Danielsson, Inge, Lerum 2003
Danielsson, Klemens, Arboga 2010
Davidsson, Elof 1998
Davidsson, Sven, Karlstad 1988
Durgé, Anna, Göteborg 2013
Durgé, Ivar, Göteborg 1959
Durgé, Jan, Göteborg 1982
Durgé, Leif, Göteborg 2001
Durgé, Roland, Göteborg 1972
Durgé, Sven, Göteborg 1962
 
Edman, Bo, Halmstad 1992
Edvardsson, John, 1959
Ehrnström, Algot, Enköping 1966
Ekberg, Gustav, Stockholm 1959
Ekberg, Olov, Göteborg 1959
Ekblad, Per, Kalmar 1988

Ekblad, Johan, Kalmar 2017
Ekelöf, Knut, Göteborg 1969
Elgh, Anders, Stockholm 2004
Ellinge, Bo, Kalmar 1992
Ellinge, Sigurd, Kalmar 1969
Ellström, Lars, Märsta 1979
Eng, Bengt-Åke, Tranås 1984
Eng, Karl-Erik, Tranås 1968
Engelbrektsson, Bo, Järpen 1988
Englund, Per, Kumla 1995
Engström, Karl, Östersund 1980
Ericsson, Herman, Göteborg 1987
Ericsson, Per-Eric, Älmhult 2001
Ericsson, Sigvard, Ånge 1974
Eriksson, Erik, Säter 2003
Eriksson, John, Karlstad 1962
Eriksson, Sune, Vingåker 2002
Ernstsson, Anders, Växjö 2004
 
Fagerholm, Knut, Finland 1959
Flodberg Andersson, Eva, Järvsö 2010
Flodén, Bertil, Sollefteå 1968
Fogel, Arvid, Stockholm 1959
Forsberg, Erik, Göteborg 1972
Forsberg, Lars-Erik, Umeå 1976
Forslund, Ragnar, Sundsvall 1959
Fransson, Martin, Linköping 1959
Fransson, Arne, Örebro 2011
Franzén, Stig, Linköping 1992
Friskman, Bernt, Gävle 1991
Friskman, Göran, Gävle 2010
Fröberg, Edgar, Köping 1959
 
Gannå, Ingvar, Mariestad 1973
Geidenstam, Georg, Tyresö 1984
Geidenstam, Åke, Tyresö 2006
Gertéll, Tommie, Hässleholm 1989
Geschwind, Paul, Vansbro 1972
Gewerths, Anne, Norrköping 2009
Gisslén, Erland, Malå 1975
Glantz, Erik, Stockholm 1974
Glemfors, Larz, Nybro 1999
Glückman, Thorsten, Stockholm 1974
Goetze, Bernt, Stockholm 1959
Grahn, Bjarne, Göteborg 1983
Granfeldt, Sten, Karlstad 1991
Gruvegård, Gunnar, Västerås 1983
Grönqvist, Börje, Kumla 1988
Gudmundsen, Idar, Lerum 1983
Gullbring, Eric, Karlskrona 1959
Gunnarsson, Ingemar, Södertälje 1993
Gunnarson, Lars, Jonstorp 1992
Gussman, Lennart, Gävle 1982
Gustafsson, Bertil, Nässjö 1959
Gustafsson, Birger 1959
Gustafsson, Erik, Tibro 1979
Gustafsson, Sten, Rönninge 1993
Gustafsson, Sven-Erik, Kalmar 1969
Gustavsson, Håkan, Skillingaryd 1977
Gustavsson, Kjell-Åke, Mariestad 1997
Gustavsson, Lars, Färjestaden 1992
Gustavsson, Rune, Alvesta 1978

Gruvegård, Åke, Västerås 2013
Gyllander, Helge, Örebro 1968
Gyllenbäck, Axel, Halmstad 1959
Göransson, Folke, Malung 1972
 
Haaster, Thore, Sunne 1988
Haaster, Leif, Sunne 2006
Hallén, Gotthard, Örnsköldsvik 1970
Hallengren, Bengt Alvesta 2001
Hallengren, Per Alvesta 2017

Hallqvist, Gunnar, Vargön 1989
Hallqvist, Torkel, Vargön 1960
Hammarstrand, Åke, Vara 1993
Hamrin, Kjell, Härnösand 1996
Hansén, Gustav, Härnösand 1959
Hansson, Britt, Göteborg 2003
Hansson, Curt, Sundbyberg 1969
Hansson, Göran, Helsingborg 2010
Hansson, Hans, Stockholm 1962
Hansson, Ragnar, Falun 1969
Hansson, Rune, Jönköping 1962
Hansson, Thore, Mölndal 1999
Hansson, Torsten, Helsingborg 1977
Hansson, Verner, Stockholm 1962
Hartmann, Harald, Finspång 1976
Hedén, Åke, Örebro 1981
Hedlund, Arne, Flen 1969
Hellgren, Karl-G, Örnsköldsvik 1986
Hellgren, Sune, Kumla 1993
Hellström, Sven, Karlskoga 1968
Hennix, Henrik, Gällivare 1980
Henriksson, Sven, Stockholm 1978
Hidgård, Bernth, Borås 1977
Hjorth, Ruben, Kalix 1980
Holgersson, Torgny, Burträsk 1994
Holm, Kurt, Arboga 1959
Holm, Tage, Kungsör 1988
Hull, Karl-Erik, Karlskrona 1985

Hult, Tinny, Kungsör 2012

Husén, Anders, Tullinge 2016
Husén, Sven, Stockholm 1986
Håkansson, Jan, Kristinehamn 1972
Hällström, Hans, Hedemora 2000
Hämnäs, David, Arvika 1972
Härntoft, Sören, Linköping 1997
Högberg, Kai, Söderköping 2004
 
Isaksson, Jan, Lund 2005
Israelsson, Carl-Erik, Linköping 1978
Ivarsson, Nils, Skoghall 1994
 
Jacobson, Anders, Örbyhus 1966
Jacobsson, Arne, Hässleholm 1984
Jacobsson, Axel, Örebro 1959
Jacobsson, Magnus, Kristianstad 1970
Jacobsson, Torkel, Hunnebostrand 1959
Jakobsson, Allan, Stockholm 1993
Jansson, Hans, Helsingborg 2000
Jansson, Harry, Säffle 1959
Jansson, Kurt-Ove, Kungsbacka 1993
Jedbäck, Einar, Stockholm 1962
Jedbäck-Hindenburg, Jeanette, Stockholm 2014
Jedbäck, Rolf, Stockholm 2004
Jensen, Carl-Åke, Kungsbacka 1995
Joelsson, Karin, Halmstad 2009

Joelsson, Magnus, Nybro 2017
Johansson, Arne, Värnamo 1985
Johansson, Berit, Köping 2010
Johansson, Börje, Luleå 1982
Johansson, Gustav, Rydaholm 1982
Johansson, Hans, Flen 1992
Johansson, Ingemar, Borlänge 2000
Johansson, Ingvar, Vetlanda 2014
Johansson, Jan-Evert, Bollnäs 2001
Johansson, Leif, Nyköping 1998
Johansson, Olof, Nässjö 1982
Johansson, Rune, Skutskär 1986
Johansson, Stig, Växjö 1987
Johansson, Stig, Vänersborg 2006
Johansson, Sture, Nyköping 1969
Johansson, Sven, Umeå 1988
Johansson, Sven, Växjö 1989
Johansson, Ulf, Skövde 2014
Jonasson, Curt-Allan, Ljungbyhed 1998
Jonnar, Harry, Hällefors 1981
Jonsson, Bernt, Askersund 2002
Jonsson, Gordon, Bräcke 1977
Jonsson, Simon, Lilla Edet 2003
Jonsson, Sixten, Stockholm 1969
Josefsson, Clas, Kumla 2011
Jönsson, Kjell, Lund 1997
Jönsson, Thorsten, Karlshamn 1980
 
Karlgren, Holger, Arvika 1989
Karlsson, Birger, Katrineholm 1988
Karlsson, Gondy, Älvsbyn 1988
Karlsson, Karl-Erik, Västervik 1962
Karlsson, Magnus, Norrtälje 2014

Karlsson, Mats, Nybro 2017
Karlsson, Roine, Stockholm 1997
Karlsson, Sixten, Stenungsund 1990
Karlsson, Stig, Sveg 2004
Karnebrink, Ragnar, Stockholm 1962
Kinnbo, Peter, Grillby 2010
Kingfelt, Birger, Söderköping 1977
Kirsten, Peter, Växjö 2000
Klintenberg, Håkan, Fritsla 1959

Kock, Ralf, Kalmar 2017
Kristensson, Urban, Gävle 1997
Kvist, Thore, Kalix 1985
Kvist, Helge, Gävle 2006
 
Landin, Eskil, Skellefteå 2004
Lann, Erik, Eskilstuna 1959
Larsson, Arnold, Helsingborg 2005
Larsson, Bengt, Kiruna 1972

Larsson, Bengt, Trensum 2017
Larsson, Dick, Filipstad 2003
Larsson, Eric, Sollefteå 1982
Larsson, Karl-Gustaf, Olofström 1972
Larsson, Lars, Örebro 1984
Larsson, Nils, Karlstad 1962
Lemnert Sellin, Marie, Hudiksvall 2010
Lendahl, Ola, Leksand 1986
Liljeborn, Britt, Uppsala 1994
Liljeborn, Svenolof, Uppsala 1987
Lindberg, Bernhard, Torsby 1989
Lindberg, Erik, Skövde 1959
Lindberg, Mårten, Kungsängen 1959
Lindberg, Rolf, Nyberg 1999
Lindberg, Sigvard, Sundsvall 1968
Lindberg, Thomas, Sundsvall 2004
Lindell, John, Helsingborg 1959
Lindgren, Gösta, Umeå 1975
Lindgren, Rune, Hunnebostrand 1989
Lindqvist, Bengt, Malmö 1989
Lindqvist, Olle, Stockholm 1958
Lindroth, Göte, Linköping 1978
Lindskog, Nils, Malmö 1968
Lindström, Göran, Säffle 2007
Ljung, Göran, Kolsva 2012
Ljungqvist, Stellan, Trollhättan 2003
Lovén, Erik, Tomelilla 1969
Lovén, Ivar, Sandviken 1980
Lundberg, Arvid, Åshult 1965
Lundberg, Jan, Örnsköldsvik 1991
Lundberg, Nils, Örnsköldsvik 1970
Lundblad, Albert, Malmö 1959
Lundgren, Einar, Lund 1977
Lundgren, Folke, Heby 1991
Lundgren, Jeff, Skellefteå 1994
Lundqvist, Ronny, Lysekil 1991
Lundvik, Erik, Stockholm 1962
Löfgren, Sten, Hammerdal 1988
Löfgren, Anita, Hammerdal 2004
 
Magnusson, Ingvar, Hörby 2011
Magnuson, Rolf, Motala 1995
Magnuson, Svante, Motala 1965
Magnusson, Roland, Helsingborg 1998
Malm, Bengt, Sundsvall 1974
Malm, Per, Tomelilla 1969
Malmborg, Sune, Sätila 2004
Malmgren, Roy, Varberg 1984
Mattsson, John, Burseryd 1971
Mattsson, Lennart, Arlöv 1985
Mattsson, Max, Burseryd 1977
Meigård, Gösta, Landskrona 1973
Meigård, Torsten, Landskrona 1996
Moberg, Sven, Stockholm 1968
Molund, Erik, Östersund 2009
Molund, Olle, Östersund 1988
Monell, Boo, Vimmerby 2004
Myrman, Arne, Arvika 1988
Månsson, Olle, Helsingborg 1977
Månsson, Sture, Gärnås 1969
Mårtensson, Folke, Malmö 1962

 

Nilsson, Arne, Visby 1997
Nilsson, Assar, Örkelljunga 1968
Nilsson, Bengt-Arne, Visby 2013
Nilsson, Brodde, Asarum 2000
Nilsson, Bruno, Sjöbo 1985
Nilsson, Gert, Karlskrona 2000
Nilsson, Gunnar, Karlskrona 1969
Nilsson, Henrik, Hallsberg 2011
Nilsson, John, Höganäs 1959
Nilsson, Carl-Gunnar, Köping 2001
Nilsson, Lars, Helsingborg 2003
Nilsson, Lars, Karlshamn 1993
Nilsson, Lennart, Enköping 1987
Nilsson, Maria, uddevalla 2011
Nilsson, N G, Stockholm 1962
Nilsson, Sture, Olofström 1979
Nilsson, Sture, Sölvesborg 1978
Nilsson, Thure, Värnamo 1982
Nilsson, Viive, Skövde 2014
Nordin, Birger, Kramfors 1979
Nordlander, Bengt, Uppsala 1968
Nordström, Bertil, Skara 1959
Norberg, Hasse, Arvidsjaur 2005
Norlén, Ingvar, Boden 1968
Norman, Svante 2001
Norsell, Gunnar, Örebro 1997
Norström, Knut, Stockholm 1983
Nyberg, Jarl, Jönköping 1968
Nygård, Bengt, Mariestad 1969
Nyman, Inge, Orsa 1994
Nyman, Ivan, Grums 1972
Nyström, Erik, Boden 1972
Nykvist, Jan-Åke, Tranås 2005

 

Ohlsson, Gunnar, Vinslöv 1959
Ohlsson, Nathan, Katrineholm 1969
Olofsson, Ernst, Lycksele 1968
Olsson, Anna-Kerstin 1998
Olsson, Erik, Mölndal 1982
Olsson, Hans, Gamleby 2010
Olsson, Johnny, Olofström 2012 
Olsson, Stig, Kristinehamn 1996
Olsson, Willy, Östhammar 1990
Oscarsson, Paul, Boliden 1968
 
Perserius, Stig, Götene 1989
Persson, Georg, Karlstad 1959
Persson, Gert, Boden 1979
Persson, Göte, Ronneby 1959
Persson, Hjalmar, Kristianstad 1979
Persson, Hugo, Ljungby 1959
Persson, Johan, Brösarp 1969
Persson, Kjell, Ludvika 1968
Persson, Kjell-Åke, Växjö 2001
Persson, Stig, Hagfors 1994
Persson, Thord, Örebro 2011
Peterson, Erik, Kristinehamn 1996
Pettersson, Bengt, Torshälla 1970
Pettersson, C G, Hallstahammar 1959
Pettersson, Rune 1993
 
Ranheimer, Thomas, Boden 1993
Ranheimer, Thure, Boden 1980
Rask, Åke, Malmö 1989
Regnström, Håkan, Vara 1989
Rembjer, Olof, Stockholm  1990
Rinaldo, Kenneth, Braås 2014

Rohlén, Kajsa, Motala 2016
Rollne, Stig, Västerås 1979
Roos, Arne, Strömsund 1980
Rosenthal, Ariel 1968
Ruck, Bo, Söderhamn 1979
Röjdefors, Sven, Västerås 1983
Röjel, Gunnar, Lund 1977
 
Sahlström, Sven, Torsby 1994
Sahlström, Verner, Molkom 1962
Salander, Sigvard, Boden 1976
Salekärr, Erland, Uddevalla 2015
Sallkvist, Ivar, Luleå 1993

Samuelson, Tommy, Göteborg 2013

Samuelsson, Herbert, Virserum 1959
Samuelsson, Ingemar, Linköping 1990
Samuelsson, Staffan, Vimmerby 1967
Sandberg, Stig, Umeå 1992
Schönbeck, Knut, Klippan 1951
Seger, Ingemar, Nora 1985
Sjöblom, Roland, Stockholm 1969
Sjöblom, Nils, Ekenässjön 1969
Skarstedt, Karin, Skara 1987
Spånberg, Eric, Gislaved 1971
Stegborn, Hans-Jörgen 1995
Steiman, Vilhelm, Norrköping 1959
Steltzer, Ingegerd, Helsingborg 1979
Sterner, Rolf, Borås  2003
Stjernedal, Morgan, Göteborg 1983
Stenström, Roland, Jokkmokk 2014
Sundqvist, Ingemar, Borås 2005
Svensk, Allan, Växjö 1992
Svensson, Christer, Trelleborg 2005
Svensson, Einar, Uddevalla 1974
Svensson, Jan, Uddevalla 2011
Svensson, Lennart, Falkenberg 2005
Svensson, Robert, Sölvesborg 1966
Svensson, Sven-Arne, Falkenberg 1977
Särnbratt, Bengt-Åke, Göteborg 1989
Söderblom, O E, Söderhamn 1959
Söderblom, Ragnar, Jönköping 1972
Söderström, Henry, Sigtuna 1959
Sörensen, Henrik, Danmark 1959
Sörensson, Klas, Helsingborg 1992
 
Ternvald, Knut, Göteborg 1959
Thorsson, Alvar, Stockholm 1959
Thumb, Birger, Alingsås 1988
Tomt, Gösta, Malung 1986
Torneborg, Vilmar, Kristinehamn 1991
Trygge, Hans, Torsås 1959
Turner, Bertil, Karlskrona 1965
Tvetmark, Eric, Södertälje 1974
Törnkvist, Bo, Karlskoga 1988
 
Uutterström, Gösta, Karlskrona 1959
 
Vernersson, Alf, Stockholm 1986
Verdin, Gert, Frillesås 2001
Verdin-Wiking, Petra, Kungsbacka 2004
 
Wadén, Rolf, Hudiksvall 1986
Wallinder, Salomon, Skelleftehamn 1968
Wallqvist, Bengt, Sundbyberg 1993
Warnevik, John, Huskvarna 1962
Wasén, Dag, Rimfosa 1980
Wendel, Alfred, Stockholm 1959
Wennerström, G, Hammenhög 1959
Westin, Morris, Bjästa 2004
Widell, Lars-Gunnar, Lidköping 2014
Wiesel, Rune, Markaryd 1987
Winberg, Erik, Lysekil 1974
Wincent, Carl-Gunnar, Bjurholm 1988
Wängerud, Olof, Vetlanda 1968
Wärnklint, Magnus, Tidaholm 2014
 
Zetterblom, Sven, Norrköping 1989
 
Åberg, David, Värnamo 1982
Åberg, Karl-Erik, Tranås 1962

Åhlander, Kerstin, Bräcke 2004
Åhlman, Gösta, Uppsala 1971
Åström, Birger, Östersund 2004
 
Öberg, Birger, Trollhättan 1969
Örnerdal, Håkan, Norrköping 2010
Öst, Karl, Borlänge 1959
Östblom, Henrik  1959
Österlund, Jan, Sundsvall 1996
Östman, Hans, Östersund 2004

Läs mer »