Målet med kursen är att ge dig den behörighet och de verktyg du behöver för att kunna skapa och genomföra riskutbildning del 2 mc.
Stort utrymme ges till kunskaper om övningar och pedagogiska metoder som kan användas för att hjälpa eleverna att öka sin förståelse för hur det egna körbeteendet påverkar riskexponeringen både för dom själva och andra trafikanter.
Under hela lärarutbildningen kommer särskild tonvikt läggas vid kursplanens mål (5 kap i TSFS 2009:26). Länk till Transportstyrelsens söksida. Skriv in föreskriftsnummer och sök så kommer resultatet längst ner. Konsoliderad version innehåller ev. uppdateringar.
Kursupplägg:
Steg 1: Förberedande videokonferens ca 3 timmar, 1 vecka före fysiska kursen
Steg 2: Fysisk kurs 5 dagar
För datum och tider, se i kursanmälan nedan, klicka på Boka och sedan på Kurstid
Innehåll videokonferens:
• Presentation av deltagare och kursledare
• Syfte, mål och förutsättningar
• Övergripande upplägg för hur vi kommer att jobba under kursen
• Bakgrund riskutbildning
• Övriga frågor Information om Zoom inför videomöte>> Väldigt viktigt att du i din anmälan uppger mejladress som går direkt till dig som ska gå kursen. Det är till den mejladressen som länkar till videokonferenserna samt övrig information skickas.
Denna kurs är en del i det Transportstyrelsen kräver av de lärare som ska bedriva riskutbildning del 2 mc gentemot elever för att anses behörig, källa TSFS 2009:26. STR kontrollerar inte att deltagarna uppfyller Transportstyrelsens alla krav, det ansvaret vilar på den enskilde deltagaren.
Under den fysiska kursen blandas teoretisk undervisning med praktiska MC övningar se fliken ”behörighetskrav” för info om utrustning.
Boka STR:s kursledare till valfri ort:
Kurstillfällena som finns längst ner är bokningsbara, saknas det tillfällen så mejla din förfrågan till kurs@str.se.
Du kan även Boka en kursledare till din ort på valfritt datum. Kursledaren kommer till er och genomför kursen med era utbildare. Ni kan samla utbildare från flera företag, regioner eller hur ni önskar.
Vid bokning av kursledare, ombesörjer och bekostar du som kursarrangör:
- Lämplig lokal för ändamålet
- Lunch och fika (förmiddag och eftermiddag) till alla på kursen
För prisuppgift, mejla din förfrågan till kurs@str.se
Ett fel inträffade vid bokningen. Vänligen försök om en stund igen.
Med vänlig hälsning STR Service AB
Målgrupp:
Trafiklärare eller andra med pedagogisk utbildning med mc-behörighet.
Behörighetskrav:
• Har giltigt körkort med behörighet A under hela kurstillfället
• Deltagarna förutsätts ha god kännedom om innehållet i gällande föreskrift TSFS 2009:26.
Länk till Transportstyrelsens söksida.
Skriv in föreskriftsnummer och sök så kommer resultatet längst ner. Konsoliderad version innehåller ev. uppdateringar.
• Du ska ha mc och komplett skyddsutrustning under kursen, allt i bra skick. Ta med eget eller hyr av trafikövningsplats/mc-skola i närheten av kurstillfället, men ha allt klart och på plats innan kursstart.
Det går bra om två personer delar på en motorcykel. Kvalitetskontroll av mc och skyddsutrustning kommer ske på plats. Tänk på att delar av kursen genomförs i lektionssal vilket kräver ”inomhuskläder”.
Reservation:
Först till kvarn gäller och vi förbehåller oss rätten att ställa in eller flytta kurser av orsaker som t.ex. sjukdom eller om inte tillräckligt deltagarantal uppnås.
Vid fullbokad kurs eller om ni är några stycken och vill att vi lägger en kurs hos er, ring STR Service 0418-401000 för vidare diskussion.
Eventuell logi bokas av deltagarna själva och ingår inte i kursavgiften.
Det brukar av deltagarna anses som ett stort värde att bo på samma hotell som övriga kursdeltagare.
Fika, lunch och material ingår.
Eventuellt boende och resor bokas och bekostas av deltagarna själva.
Avbokningsvillkor:
Vid avbeställning senare än två veckor före kursstart debiteras halv kursavgift. Vid avbeställning senare än en vecka före kursstart debiteras hela kursavgiften, om deltagaren inte kan åberopa punkten 3 d i STR:s praxis angående ersättning och återbetalning av avbeställning med mera.