2020-03-06 Övrigt

Med anledning av Coronaviruset

STR och våra medlemmar följer noga utvecklingen och de råd som myndigheterna ger för att förhindra smittspridning.

STR har beslutat att kurs- och konferensdeltagare, kursledare och förtroendevalda samt anställda vid STR Service AB som varit utomlands i ett område som UD tidigare avrått resor till/från eller inte ska delta på kurs/konferens inom två veckor efter hemkomst.

Samma sak gäller om du känner dig sjuk, har symtom på luftvägsinfektion, hosta eller har feber. Vill du med anledning av detta, eller för att du känner en oro, avboka eller omboka en kurs eller konferens återbetalar STR kostnaden. Dessa regler kan komma att justeras beroende på utvecklingen kring Coronaviruset.

Är du medlem och vill ha stöd?

Om du har medlem och vill ha mer information eller stöd i hur du kan kommunicera till dina kunder/elever ska du läsa informationen på str.se under Min Sida (krävs inloggning).

Är du elev och har frågor?

Våra medlemmar gör allt de kan för att du ska kunna känna dig trygg när du besöker din trafikskola. Kontakta din aktuella skola för att få information kring vilka försiktighetsåtgärder man vidtagit och vad som gäller just där. Läs också mer på STR:s sajt korkort.nu